Wartburg 353 `85 Tourist "NVA"
Product number:
094016
Listprice:
16,95 €
The National People’s Army used this Wartburg 353 Tourist of the series from 1985 as commander vehicle. The model is authentically equipped with two different beacon lights and a loudspeaker.
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | NVA |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | olive green |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13.6 g |
| Release Date | November/December 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The National People’s Army used this Wartburg 353 Tourist of the series from 1985 as commander vehicle. The model is authentically equipped with two different beacon lights and a loudspeaker.
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | NVA |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | olive green |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13.6 g |
| Release Date | November/December 2018 |