Wartburg 353 '85 "East german police"
Product number:
092142
Listprice:
14,50 €
Herpa realizes the Wartburg 353 design as from 1985 featuring the colors of the People’s Police. Striking are the black fenders on the cream white vehicle.
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Volkspolizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | White / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13.5 g |
| Release Date | November/December 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Herpa realizes the Wartburg 353 design as from 1985 featuring the colors of the People’s Police. Striking are the black fenders on the cream white vehicle.
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Volkspolizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | White / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13.5 g |
| Release Date | November/December 2015 |