Wartburg 353 ’84 sedan
Product number:
420396
Listprice:
9,95 €
New type! In the course of the model change from the Wartburg 353 of the design of 1966 to the 1985 series, the first modifications already took place in 1984. This vehicle still has the front part of the ’66 series with its radiator grille in black, as well as the bumpers of the ’85 series, also in black. The model is initially released in cream white.
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | cream white |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13.5 g |
| Release Date | July/August 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! In the course of the model change from the Wartburg 353 of the design of 1966 to the 1985 series, the first modifications already took place in 1984. This vehicle still has the front part of the ’66 series with its radiator grille in black, as well as the bumpers of the ’85 series, also in black. The model is initially released in cream white.
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | cream white |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13.5 g |
| Release Date | July/August 2019 |