Wartburg 353 '66 Tourist with roof tent
Product number:
420549-002
Listprice:
16,95 €
For the first time, Herpa also releases the Wartburg 353 '66 Tourist with the familiar roof tent construction in driving condition. The matching roof tent in its assembled form is offered in an accessories set.
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | pearl white |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14.8 g |
| Release Date | July/August 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For the first time, Herpa also releases the Wartburg 353 '66 Tourist with the familiar roof tent construction in driving condition. The matching roof tent in its assembled form is offered in an accessories set.
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | pearl white |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14.8 g |
| Release Date | July/August 2021 |