Wartburg 353 ´66 Tourist "VEB Funkwerk Köpenick"
Product number:
091633
Listprice:
17,50 €
In the GDR era, the VEB Funkwerk from Köpenick operated vehicles to eliminate radio interferences and to inspect equipment.
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | VEB Funkwerk Köpenick |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Pure white |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13.7 g |
| Release Date | November/December 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the GDR era, the VEB Funkwerk from Köpenick operated vehicles to eliminate radio interferences and to inspect equipment.
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | VEB Funkwerk Köpenick |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Pure white |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13.7 g |
| Release Date | November/December 2014 |