Wartburg 353 `66 Tourist "Fortschritt Service"
Product number:
091503
Listprice:
17,50 €
The GDR state combine "Fortschritt" operated Trabant 601 Universals and Wartburg 353s as service vehicles for agricultural machines. They are very special collector’s items: the green design belt of the vehicle was a big challenge for the model production department, since considerable effort was required to replicate it in the 1/87 scale.
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fortschritt Sevice |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | White / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13.8 g |
| Release Date | July/August 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The GDR state combine "Fortschritt" operated Trabant 601 Universals and Wartburg 353s as service vehicles for agricultural machines. They are very special collector’s items: the green design belt of the vehicle was a big challenge for the model production department, since considerable effort was required to replicate it in the 1/87 scale.
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fortschritt Sevice |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | White / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13.8 g |
| Release Date | July/August 2014 |