Wartburg 353 '66 Tourist "Deutsche Post / TV studio technique"
Product number:
095822
Listprice:
14,95 €
In East Germany, the studio engineering television division was known as the “Blue Post”. The Wartburg 353 Tourist, which Herpa is producing in a one-time edition as a miniature model, was also used by them.
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13.8 g |
| Release Date | January/February 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In East Germany, the studio engineering television division was known as the “Blue Post”. The Wartburg 353 Tourist, which Herpa is producing in a one-time edition as a miniature model, was also used by them.
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13.8 g |
| Release Date | January/February 2021 |