Wartburg 353 '66, orange brown
Product number:
022903-007
Listprice:
12,95 €
Herpa's range of passenger cars is very popular, which is why models that have been sold off are always reissued in a new colour. This time, Wartburg 353 (model year 66) in a typical orange-brown colour (022903-007) is among the older cars. Relatively young cars are also enjoying a colour change. The BMW X6 (E71 series) appears in ‘titanium silver matt’ (024037-004), while the 3 Series saloon (G20 series) is portimao blue (430791-004). The VW Tiguan II appears in a vibrant Habanero orange colour (038607-07).
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | orange brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13 g |
| Release Date | July/August 2024 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Herpa's range of passenger cars is very popular, which is why models that have been sold off are always reissued in a new colour. This time, Wartburg 353 (model year 66) in a typical orange-brown colour (022903-007) is among the older cars. Relatively young cars are also enjoying a colour change. The BMW X6 (E71 series) appears in ‘titanium silver matt’ (024037-004), while the 3 Series saloon (G20 series) is portimao blue (430791-004). The VW Tiguan II appears in a vibrant Habanero orange colour (038607-07).
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | orange brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13 g |
| Release Date | July/August 2024 |