Wartburg 353 '66 "Interflug
Product number:
092678
Listprice:
16,95 €
The former GDR airline has reached cult Status today – based on original photos we release an Interflug Wartburg in the 1/87 scale.
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Interflug |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Red White |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13.9 g |
| Release Date | September/October 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The former GDR airline has reached cult Status today – based on original photos we release an Interflug Wartburg in the 1/87 scale.
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Interflug |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Red White |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13.9 g |
| Release Date | September/October 2016 |