Wartburg 353 '66
Product number:
022903
Listprice:
9,50 €
This model has been “brought back to life“ by the Herpa team of developers, and looks exactly like the Wartburg 353 from the 1966 - 1984 series. Contrary to its successor built from 1985 on, this car sports a chrome-plated front cover with boarders for th. Item was produced in different colors. Delivered color might deviate from the photo.
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | cream white |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 26 x 24 mm |
| Weight | 8.5 g |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This model has been “brought back to life“ by the Herpa team of developers, and looks exactly like the Wartburg 353 from the 1966 - 1984 series. Contrary to its successor built from 1985 on, this car sports a chrome-plated front cover with boarders for th. Item was produced in different colors. Delivered color might deviate from the photo.
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | cream white |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 26 x 24 mm |
| Weight | 8.5 g |