Wartburg 353
Product number:
022705
Listprice:
9,50 €
The Wartburg 353, in ist 1985 version, can still frequently be watched on German roads. Like the smaller Trabant, this car has become a real classic. The Herpa model features every little detail of the original.. Item was produced in different colors. Delivered color might deviate from the photo.
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | green beige |
| Packaging dimensions LxWxH | 64 x 27 x 24 mm |
| Weight | 8.5 g |
| Release Date | July/August 2005 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Wartburg 353, in ist 1985 version, can still frequently be watched on German roads. Like the smaller Trabant, this car has become a real classic. The Herpa model features every little detail of the original.. Item was produced in different colors. Delivered color might deviate from the photo.
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | green beige |
| Packaging dimensions LxWxH | 64 x 27 x 24 mm |
| Weight | 8.5 g |
| Release Date | July/August 2005 |