Wardair Canada De Havilland Canada DHC-7 - C-GXVF
Product number:
558792
Listprice:
59,95 €
The two "Dash 7"s delivered in 1978 were mainly used on routes to the Northern regions of Canada due to their excellent short take-off and landing capabilities. Found by Maxwell Ward in 1962, Wardair quickly grew to a renowned airline with domestic and also international service to Europe, the Caribbean and South America.
| Manufacturer | De Havilland Canada |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Wardair Canada |
| Category | WINGS |
| Wings Type | DHC-7 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 161 x 56 x 167 mm |
| Wingspan | 142 mm |
| Weight | 217 g |
| Release Date | November/December 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The two "Dash 7"s delivered in 1978 were mainly used on routes to the Northern regions of Canada due to their excellent short take-off and landing capabilities. Found by Maxwell Ward in 1962, Wardair quickly grew to a renowned airline with domestic and also international service to Europe, the Caribbean and South America.
| Manufacturer | De Havilland Canada |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Wardair Canada |
| Category | WINGS |
| Wings Type | DHC-7 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 161 x 56 x 167 mm |
| Wingspan | 142 mm |
| Weight | 217 g |
| Release Date | November/December 2017 |