VW up! 4-door "Augsburg fire department"
Product number:
091534
Listprice:
15,50 €
In 2014, the Augsburg fire brigade purchased VW up!s for preventive fire safety which were designed with the blue and red writing like the municipal firebrigade’s command vehicles.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Augsburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13.8 g |
| Release Date | September/October 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 2014, the Augsburg fire brigade purchased VW up!s for preventive fire safety which were designed with the blue and red writing like the municipal firebrigade’s command vehicles.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Augsburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13.8 g |
| Release Date | September/October 2014 |