VW Touran "Bavarian police department"
Product number:
092104
Listprice:
16,50 €
New type! Parallel with the civilian variant, the new WV Touran is also released featuring the design of the Bavarian police. The vehicles are operated area-wide.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Silver / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.8 g |
| Release Date | September/October 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! Parallel with the civilian variant, the new WV Touran is also released featuring the design of the Bavarian police. The vehicles are operated area-wide.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Silver / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.8 g |
| Release Date | September/October 2015 |