VW Touran "ADAC road service vehicle"
Product number:
093767
Listprice:
19,95 €
Recently, the ADAC acquired the VW Touran as road service vehicle. The model features the road service vehicles’ current design in multi-colored prints. The rear window features the original’s reference to create an emergency lane.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ADAC |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.4 g |
| Release Date | July/August 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Recently, the ADAC acquired the VW Touran as road service vehicle. The model features the road service vehicles’ current design in multi-colored prints. The rear window features the original’s reference to create an emergency lane.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ADAC |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.4 g |
| Release Date | July/August 2018 |