VW Touareg "Herpa Christmas 2015"
Product number:
101950
Listprice:
32,50 €
In 2015, the popular Christmas series is once again continued with a car and a truck model. The current Mercedes-Benz Actros with Gigaspace cab pulls a new Schmitz trailer with side lining. The Christmas car model is the new VW Touareg and matches the design of the truck. The model is sold in a high-quality showcase. Due to the decreasing demand over the past years the Herpa advent calendar won’t be released this year.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 90 x 46 x 60 mm |
| Weight | 45.6 g |
| Release Date | September/October 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 2015, the popular Christmas series is once again continued with a car and a truck model. The current Mercedes-Benz Actros with Gigaspace cab pulls a new Schmitz trailer with side lining. The Christmas car model is the new VW Touareg and matches the design of the truck. The model is sold in a high-quality showcase. Due to the decreasing demand over the past years the Herpa advent calendar won’t be released this year.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 90 x 46 x 60 mm |
| Weight | 45.6 g |
| Release Date | September/October 2015 |