VW Touareg "German Red Cross Grevenbroichi"
Product number:
094351
Listprice:
24,95 €
The district association of the German Red Cross in Grevenbroich uses this Volkswagen Touareg with an eye-catching yellow-red rear sticker.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DRK Deutsches Rotes Kreuz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 16.2 g |
| Release Date | March/April 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The district association of the German Red Cross in Grevenbroich uses this Volkswagen Touareg with an eye-catching yellow-red rear sticker.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DRK Deutsches Rotes Kreuz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 16.2 g |
| Release Date | March/April 2019 |