VW Touareg "Bundespolizei"
Product number:
093637
Listprice:
19,95 €
The federal police force operates the currentVW Touareg for day-time duty. The white Herpa model features the blue police design and the respective multi-color emblem of the federal police force.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bundespolizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | White blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 16.2 g |
| Release Date | May/June 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The federal police force operates the currentVW Touareg for day-time duty. The white Herpa model features the blue police design and the respective multi-color emblem of the federal police force.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bundespolizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | White blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 16.2 g |
| Release Date | May/June 2018 |