VW Touareg, black uni
Product number:
070942
Listprice:
39,95 €
New type! Together with the Volkswagen designers the new VW Touareg was developed exactly according to their specifications - making it the perfect copy of the voluminous all-roader. Details like accentuated break shoes or an authentic dashboard don’t even have to be mentioned.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:43 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | metal |
| Color | black uni |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 70 x 80 mm |
| Weight | 189.7 g |
| Release Date | November/December 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! Together with the Volkswagen designers the new VW Touareg was developed exactly according to their specifications - making it the perfect copy of the voluminous all-roader. Details like accentuated break shoes or an authentic dashboard don’t even have to be mentioned.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:43 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | metal |
| Color | black uni |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 70 x 80 mm |
| Weight | 189.7 g |
| Release Date | November/December 2015 |