VW Tiguan, titaniumbeige metallic
Product number:
038607-002
Listprice:
12,56 €
New type! Presented at the IAA 2015 in Frankfurt, the new VW Tiguan now enhances the Herpa range. Compared to the predecessor the car body has a more angular shape which was outstandingly realized on the model.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Titanium beige metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.2 g |
| Release Date | July/August 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! Presented at the IAA 2015 in Frankfurt, the new VW Tiguan now enhances the Herpa range. Compared to the predecessor the car body has a more angular shape which was outstandingly realized on the model.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Titanium beige metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.2 g |
| Release Date | July/August 2017 |