VW Tiguan command vehicle "Voluntary fire brigade Norderstedt"
Product number:
094443
Listprice:
29,95 €
Three vehicles of the voluntary fire brigade in Norderstedt, north of Hamburg, are being rebuilt by Herpa with great attention to detail. These are a Volkswagen Tiguan as command vehicle, a Volkswagen T6 transporter as crew bus, and a Mercedes-Benz Antos swap body truck.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Freiwillige Feuerwehr Norderstedt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.1 g |
| Release Date | March/April 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Three vehicles of the voluntary fire brigade in Norderstedt, north of Hamburg, are being rebuilt by Herpa with great attention to detail. These are a Volkswagen Tiguan as command vehicle, a Volkswagen T6 transporter as crew bus, and a Mercedes-Benz Antos swap body truck.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Freiwillige Feuerwehr Norderstedt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.1 g |
| Release Date | March/April 2019 |