VW T6.1 Bus "Police North Rhine Westphalia"
Product number:
097598
Listprice:
24,95 €
The series of North Rhine-Westphalian police vehicles is completed with this current VW T6.1 bus. One can only wonder how many vehicles are in daily use... In 2022, a traffic accident was recorded every 52 seconds only in the state of North Rhine-Westphalia. The model appears in plain blue/silver in limited edition.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei Nordrhein-Westfalen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | silver, blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 28 g |
| Release Date | November/December 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The series of North Rhine-Westphalian police vehicles is completed with this current VW T6.1 bus. One can only wonder how many vehicles are in daily use... In 2022, a traffic accident was recorded every 52 seconds only in the state of North Rhine-Westphalia. The model appears in plain blue/silver in limited edition.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei Nordrhein-Westfalen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | silver, blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 28 g |
| Release Date | November/December 2023 |