VW T6 Kasten with trailer and Vespa "Spedition Wandt"
Product number:
092760
Listprice:
32,95 €
For short inner-city tours, the Braunschweig-based forwarder Wandt had a restored Vespa painted in its house-color Reseda green and applied its company logo. The Vespa is released as one-time edition as, set with a VW T6 box body van and trailer in Wandt design.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green white |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 32.6 g |
| Release Date | January/February 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For short inner-city tours, the Braunschweig-based forwarder Wandt had a restored Vespa painted in its house-color Reseda green and applied its company logo. The Vespa is released as one-time edition as, set with a VW T6 box body van and trailer in Wandt design.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green white |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 32.6 g |
| Release Date | January/February 2017 |