VW T6 Halbbus „Feuerwehr Lüttich“
Product number:
096287
Listprice:
24,95 €
In Liège in Belgium, the fire department operates this Volkswagen T6 bus, which Herpa manufactures in a unique edition as a miniature model. The model is equipped with a two-tone warning light bar.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 26.3 g |
| Release Date | July/August 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Liège in Belgium, the fire department operates this Volkswagen T6 bus, which Herpa manufactures in a unique edition as a miniature model. The model is equipped with a two-tone warning light bar.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 26.3 g |
| Release Date | July/August 2021 |