VW T6 bus with trailer "THW Korbach / Höhenrettung"
Product number:
093668
Listprice:
27,95 €
The extensively equipped VW bus of the local Hessian THW group in Korbach was financed by donations. It is utilized forheight rescue.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 60 x 36 mm |
| Weight | 34.7 g |
| Release Date | May/June 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The extensively equipped VW bus of the local Hessian THW group in Korbach was financed by donations. It is utilized forheight rescue.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 60 x 36 mm |
| Weight | 34.7 g |
| Release Date | May/June 2018 |