VW T6 Bus "Stuttgart German Red Cross / Winter Bus"
Product number:
093859
Listprice:
22,95 €
The German Red Cross in Stuttgart operates its current VW T6 bus as “Winter Bus” to care for homeless people. The white vehicle is released authentically with the luminous red and silver writing.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DRK Deutsches Rotes Kreuz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 25.9 g |
| Release Date | September/October 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The German Red Cross in Stuttgart operates its current VW T6 bus as “Winter Bus” to care for homeless people. The white vehicle is released authentically with the luminous red and silver writing.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DRK Deutsches Rotes Kreuz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 25.9 g |
| Release Date | September/October 2018 |