VW T6 Bus "Polizei Brandenburg"
Product number:
094672
Listprice:
24,95 €
With a white ground color and the current blue-yellow design, this Volkswagen T6 bus is being used by the police in Brandenburg. A unique edition of this miniature model is being produced by Herpa.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | White / blue / yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 27 g |
| Release Date | September/October 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With a white ground color and the current blue-yellow design, this Volkswagen T6 bus is being used by the police in Brandenburg. A unique edition of this miniature model is being produced by Herpa.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | White / blue / yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 27 g |
| Release Date | September/October 2019 |