VW T6 Bus "Police Department North Rhine Westphalia"
Product number:
093842
Listprice:
22,95 €
In North Rhine-Westphalia, the VW T6 is mainly operated as inner-city patrol car. The Herpa model is released as one-time edition in blue and silver Colors.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Silver blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 26.3 g |
| Release Date | September/October 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In North Rhine-Westphalia, the VW T6 is mainly operated as inner-city patrol car. The Herpa model is released as one-time edition in blue and silver Colors.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Silver blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 26.3 g |
| Release Date | September/October 2018 |