VW T6 Bus "Police department Niedersachsen"
Product number:
092814
Listprice:
22,95 €
Lower Saxony was the first federal state operating the new VW T6 as patrol car. The original of this model is operated in Hannover.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Silver blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 23.4 g |
| Release Date | January/February 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Lower Saxony was the first federal state operating the new VW T6 as patrol car. The original of this model is operated in Hannover.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Silver blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 23.4 g |
| Release Date | January/February 2017 |