VW T6 Bus „Police Bern“
Product number:
096911
Listprice:
24,95 €
The police in Bern is also already using the Volkswagen T 6. for patrol duty,which is printed in several colors with its inscription Police and the bright red marking.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 28 g |
| Release Date | September/October 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The police in Bern is also already using the Volkswagen T 6. for patrol duty,which is printed in several colors with its inscription Police and the bright red marking.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 28 g |
| Release Date | September/October 2022 |