VW T6 Bus "Ordnungsamt Düsseldorf"
Product number:
094764
Listprice:
24,95 €
In Düsseldorf, the Volkswagen T6 is used by the law enforcement authorities to inspect stationary traffic, in a design approximating that of police vehicles. The Herpa model is produced true to the original without a signaling device.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ordnungsamt Düsseldorf |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | White / blue / yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 26.1 g |
| Release Date | September/October 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Düsseldorf, the Volkswagen T6 is used by the law enforcement authorities to inspect stationary traffic, in a design approximating that of police vehicles. The Herpa model is produced true to the original without a signaling device.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ordnungsamt Düsseldorf |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | White / blue / yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 26.1 g |
| Release Date | September/October 2019 |