VW T6 Bus "Notarzt Feuerwehr Hamburg"
Product number:
092890
Listprice:
19,95 €
New type! This VW T6 was especially challenging forHerpa’s print shop: over 30 prints and additional finishing were realized on the 1/87 scale vehicle to make it a perfect copy of the original. This model will be produced with the newHänsch DBS 4000 warningsystem.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Hamburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 23.4 g |
| Release Date | March/April 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! This VW T6 was especially challenging forHerpa’s print shop: over 30 prints and additional finishing were realized on the 1/87 scale vehicle to make it a perfect copy of the original. This model will be produced with the newHänsch DBS 4000 warningsystem.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Hamburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 23.4 g |
| Release Date | March/April 2017 |