VW T6 Bus "Fraport / MASU APT 20"
Product number:
095112
Listprice:
19,95 €
This VW T6, which acts as the command vehicle for the “follow-me” vehicles, is also in service on the apron of Frankfurt’s Fraport Airport. By the way: the series of Fraport models will be continued by Herpa.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fraport |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 25.6 g |
| Release Date | March/April 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This VW T6, which acts as the command vehicle for the “follow-me” vehicles, is also in service on the apron of Frankfurt’s Fraport Airport. By the way: the series of Fraport models will be continued by Herpa.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fraport |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 25.6 g |
| Release Date | March/April 2020 |