VW T6 Bus "Follow Me Airport Frankfurt"
Product number:
092821
Listprice:
19,95 €
The airport Frankfurt operates this Volkswagen T6 bus as a so-called follow-me-vehicle. The black and yellow vehicle features a warning beacon and the striking writing V81.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Follow Me |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | Yellow black |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 23.5 g |
| Release Date | January/February 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The airport Frankfurt operates this Volkswagen T6 bus as a so-called follow-me-vehicle. The black and yellow vehicle features a warning beacon and the striking writing V81.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Follow Me |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | Yellow black |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 23.5 g |
| Release Date | January/February 2017 |