VW T6 Bus Flecktarn "German federal army"
Product number:
700702
Listprice:
27,95 €
The latest Volkswagen T6 is also used by the German Armed Forces as a bus in the flecktarn design, which Herpa realizes as a miniature model.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bundeswehr BW |
| Category | Military |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | military |
| Material | plastic |
| Color | camouflage |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 26.6 g |
| Release Date | September/October 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The latest Volkswagen T6 is also used by the German Armed Forces as a bus in the flecktarn design, which Herpa realizes as a miniature model.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bundeswehr BW |
| Category | Military |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | military |
| Material | plastic |
| Color | camouflage |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 26.6 g |
| Release Date | September/October 2019 |