VW T6 Bus "Feuerwehr Ilmkreis / Thüringen"
Product number:
093392
Listprice:
19,95 €
Like a "fire brigade-TÜV" the technical fi re brigade center revises the equipment of the district´s fire brigades - inter alia with this VW T6 with Hänsch DBS 4000 warning light bar.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Ilmkreis |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 25.4 g |
| Release Date | November/December 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Like a "fire brigade-TÜV" the technical fi re brigade center revises the equipment of the district´s fire brigades - inter alia with this VW T6 with Hänsch DBS 4000 warning light bar.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Ilmkreis |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 25.4 g |
| Release Date | November/December 2017 |