VW T3 Bus "Berlin police department"
Product number:
091442
Listprice:
14,50 €
A classic vehicle of the Berlin police is released as one-time edition. The VW T 3 Bus features a print of the Berlin crest.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | White / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 75 x 40 x 36 mm |
| Weight | 15.4 g |
| Release Date | July/August 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A classic vehicle of the Berlin police is released as one-time edition. The VW T 3 Bus features a print of the Berlin crest.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | White / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 75 x 40 x 36 mm |
| Weight | 15.4 g |
| Release Date | July/August 2014 |