VW T3 box "German mail delivery"
Product number:
091527
Listprice:
13,50 €
In the 1980s "German mail delivery" operated the Volkswagen T3 for delivery services. Contrary to earlier editions the T3 is released in a revised mold with two-piece grill and several detail printsfor head.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Deutsche Post |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.5 g |
| Release Date | September/October 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the 1980s "German mail delivery" operated the Volkswagen T3 for delivery services. Contrary to earlier editions the T3 is released in a revised mold with two-piece grill and several detail printsfor head.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Deutsche Post |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.5 g |
| Release Date | September/October 2014 |