VW T1 Kasten "BP"
Product number:
092166
Listprice:
9,95 €
A retro classic of the mineral oil brand “BP” – an accessory for era III model railways and a genuine highlight for the showcase.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | BP |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 17.7 g |
| Release Date | November/December 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A retro classic of the mineral oil brand “BP” – an accessory for era III model railways and a genuine highlight for the showcase.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | BP |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 17.7 g |
| Release Date | November/December 2015 |