VW T 6.1 Police Austria
Product number:
097147
Listprice:
24,95 €
In the Alpine Republic, too, the new Volkswagen T 6.1 is already being used by the police on patrol duty, which Herpa is producing in a unique edition. True to the original, the silver-colored model is lavishly imprinted.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Österreichische Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 35 g |
| Release Date | November/December 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the Alpine Republic, too, the new Volkswagen T 6.1 is already being used by the police on patrol duty, which Herpa is producing in a unique edition. True to the original, the silver-colored model is lavishly imprinted.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Österreichische Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 35 g |
| Release Date | November/December 2022 |