VW T 6.1 Kasten „Deutsche Post / DHL“
Product number:
096966
Listprice:
22,95 €
With double branding of Deutsche Post and DHL, the Volkswagen T 6.1 can be spotted in many places throughout Germany, where it is currently used for the delivery of letters and parcels. The matching Herpa model is produced in a unique edition.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 28 g |
| Release Date | January/February 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With double branding of Deutsche Post and DHL, the Volkswagen T 6.1 can be spotted in many places throughout Germany, where it is currently used for the delivery of letters and parcels. The matching Herpa model is produced in a unique edition.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 28 g |
| Release Date | January/February 2023 |