VW Sharan NEF "Lüchow German Red Cross"
Product number:
091084
Listprice:
14,50 €
The German Red Cross in Lüchow, Lower Saxony, provides the current VW Sharan as emergencyvehicle for the emergency physician.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DRK Deutsches Rotes Kreuz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Sulfur yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 34 mm |
| Weight | 16 g |
| Release Date | January/February 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The German Red Cross in Lüchow, Lower Saxony, provides the current VW Sharan as emergencyvehicle for the emergency physician.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DRK Deutsches Rotes Kreuz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Sulfur yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 34 mm |
| Weight | 16 g |
| Release Date | January/February 2014 |