VW Polo "Netherlands police department" (NL)
Product number:
049504
Listprice:
13,50 €
The current VW Polo with fi ve-door auto body is operated for regional police services in the Netherlands. The model features the original’s red and blue stripe design.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Politie |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15 g |
| Release Date | November/December 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The current VW Polo with fi ve-door auto body is operated for regional police services in the Netherlands. The model features the original’s red and blue stripe design.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Politie |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15 g |
| Release Date | November/December 2011 |