VW Polo 4 doors "Frankfurt fire department"
Product number:
091244
Listprice:
13,00 €
The fire brigade Frankfurt operates three current Volkswagen Polo vehicles with blue light for the "communications and alarm systems". The model is a one-time edition.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Frankfurt a.M. |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13.8 g |
| Release Date | March/April 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fire brigade Frankfurt operates three current Volkswagen Polo vehicles with blue light for the "communications and alarm systems". The model is a one-time edition.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Frankfurt a.M. |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13.8 g |
| Release Date | March/April 2014 |