VW Passat Variant "Zoll"
Product number:
093224
Listprice:
19,95 €
Customs in German still operates its white vehicles with green area markings just like the current VW Passat Variant. The model features the authentic prints and a Hänsch DBS 4000 warning light bar.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Zoll |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | customs authority |
| Material | plastic |
| Color | White / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.4 g |
| Release Date | September/October 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Customs in German still operates its white vehicles with green area markings just like the current VW Passat Variant. The model features the authentic prints and a Hänsch DBS 4000 warning light bar.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Zoll |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | customs authority |
| Material | plastic |
| Color | White / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.4 g |
| Release Date | September/October 2017 |