VW Passat Variant "Public Order Aachen"
Product number:
095228
Listprice:
22,95 €
The regulatory authority, which is also responsible for parked vehicles in Aachen, operates a Volkswagen Passat Variant with a transparent warning light bar in patrol service. Visually, the vehicles are similar in design to the police cars in North Rhine-Westphalia.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ordnungsamt Aachen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | Silver blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.5 g |
| Release Date | May/June 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The regulatory authority, which is also responsible for parked vehicles in Aachen, operates a Volkswagen Passat Variant with a transparent warning light bar in patrol service. Visually, the vehicles are similar in design to the police cars in North Rhine-Westphalia.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ordnungsamt Aachen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | Silver blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.5 g |
| Release Date | May/June 2020 |