VW Passat Variant GTE "Hamburg Police Department"
Product number:
093910
Listprice:
19,95 €
The Passat Variant GTE - compared to the regular VW Passat Variant with the modified front - is now also released as vehicle of the Hamburg police in silver metallic featuring the respective writings.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Silver metallic / blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15 g |
| Release Date | September/October 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Passat Variant GTE - compared to the regular VW Passat Variant with the modified front - is now also released as vehicle of the Hamburg police in silver metallic featuring the respective writings.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Silver metallic / blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15 g |
| Release Date | September/October 2018 |