VW Passat Variant GTE "ADAC"
Product number:
095136
Listprice:
21,95 €
In the Stuttgart area, the ADAC is testing the current VW Passat Variant GTE with its plug-in hybrid technology as a service vehicle. On the vehicle, the green inscription “Wir kommen durch die dickste Luft” (“We even make it through the worst air”) indicates the alternative drive type.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ADAC |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.3 g |
| Release Date | March/April 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the Stuttgart area, the ADAC is testing the current VW Passat Variant GTE with its plug-in hybrid technology as a service vehicle. On the vehicle, the green inscription “Wir kommen durch die dickste Luft” (“We even make it through the worst air”) indicates the alternative drive type.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ADAC |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.3 g |
| Release Date | March/April 2020 |