VW Passat Variant „ Fire Brigade Frankfurt/Main“
Product number:
094955
Listprice:
22,95 €
In Frankfurt am Main, the latest Volkswagen Passat Variant is used for rescue services, a unique edition of which is produced by Herpa.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Frankfurt a.M. |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.2 g |
| Release Date | November/December 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Frankfurt am Main, the latest Volkswagen Passat Variant is used for rescue services, a unique edition of which is produced by Herpa.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Frankfurt a.M. |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.2 g |
| Release Date | November/December 2019 |