VW Passat Variant "Feuerwehr Einsatzleitung"
Product number:
092654
Listprice:
19,95 €
To expand the neutral-color fire engine fl eet Herpa releases the current VW Passat Variant as command vehicle with neutral writing and the yellow stripe pattern.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Einsatzleitung |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.5 g |
| Release Date | November/December 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
To expand the neutral-color fire engine fl eet Herpa releases the current VW Passat Variant as command vehicle with neutral writing and the yellow stripe pattern.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Einsatzleitung |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.5 g |
| Release Date | November/December 2016 |